Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

RedBull Homerun în România 2022

RedBull Homerun 2022 a organizat cea mai spectaculoasă cursă de zăpadă din țară. Adrenalina este la apogeu și toți concurenții au fost premiați cu bucuria de a participa la acest eveniment, dar și cu peisajele pitorești din Poiana Brașov, una dintre renumitele stațiuni de iarnă din România.

Pe pârtie, peste 150 de pasionați de sporturi de iarnă s-au adunat pentru a concura în RedBull Homerun – cel mai nebunesc schi alpin și snowboarding din România.

Schi în Poiana Brașov, România
Red Bull Homerun în Poiana Brașov, România, pe 12 februarie 2022

Îmbrăcați în personaje amuzante, concurenții au atras atenția în competiția de viteză și adrenalină. Participanții au trebuit să parcurgă o distanță de 3,1 km la o înălțime de 451 m. Categoria schi masculin a fost câștigată de Mihai Constantinescu, care a terminat cursa în doar 2 minute și 17 secunde, potrivit SportMagazin. Smaranda Munteanu a câștigat marele trofeu la schi feminin, înregistrând o cursă de 2 minute și 27 de secunde.

Iată un videoclip din această ediție RedBull Homerun:

Filmări în timpul cursei – Youtube channel Andrei Cobra

Există și o categorie aparte pentru cel mai amuzant costum, care a fost câștigat de Zaharia Stoica, al cărui costum l-a făcut să plutească pe zăpadă.

Competiția RedBull HomeRun are loc în perioada 12 – 26 februarie 2022 și este dedicată schiorilor amatori și profesioniști care sunt impresionați de creativitatea și viteza lor. Următoarea cursă va avea loc în stațiunea Straja pe 26 februarie, situată în județul Hunedoara, unde sunt așteptați să stabilească noi recorduri peste 100 de concurenți.