aprilie 27, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

România pe locul 3 în clasamentul medaliilor la Campionatele Europene de juniori la înot

Delegația României a terminat pe locul al treilea în clasamentul medaliilor la Campionatele Europene de înot de la București cu nouă medalii de aur și patru de argint.

David Popovici, care a câștigat cinci medalii la general, a fost votat cel mai bun sportiv al competiției. De asemenea, sportivul român Vlad Stancu a câștigat patru premii la general — două de aur și două de argint la această competiție.

Delegația României a câștigat nouă medalii la CE înot pentru juniori din Otopeni: 5 aur la ștafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Stefan Cozma, și Patrick Sebastian Dinu); David Popovici la 200 m liber, 50 m liber și 100 m liber; Vlad Stefan Stancu la 1.500 m liber; și patru arginti în ștafeta mixtă 4×100.

Sursa foto: David Popovici Facebook

Pe baza unui scor bazat pe performanțele de top din timpul competiției, Mary Ambree Moluh (Franța) și David Popovici (România) au fost încoronați cei mai buni sportivi la Campionatele Europene de juniori de înot de la Otopeni. David Popovici s-a clasat pe primul loc în acest clasament cu 951 de puncte, urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) și italianul Lorenzo Galossi (897). Campioana României, care a câștigat deja titlurile mondiale de seniori la 100 m și 200 m cu două săptămâni înainte la Budapesta, a câștigat cinci medalii la Otopeni, inclusiv patru de aur la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber și 4 x. Ștafeta 100 m liber, precum și un argint în ultima probă.

România a făcut senzație în ultima perioadă în lumea înotului, datorită tinerilor sportivi români care au avut performanțe excepționale la competițiile internaționale. Câștigurile din aceste competiții sunt rezultatul eforturilor lor de a performa. Deși capitolul sportiv a avut o epocă de aur în România, din păcate, nu s-a investit. Mulți sportivi români nu au unde să se antreneze și nu au buget pentru a face performanță. Această situație sperăm că se va schimba pentru că există mult talent și voință printre sportivii din România.