aprilie 27, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Știri Internaționale Știri interne

România câștigă argintul la Campionatul European Feminin de Gimnastică Artistică

Echipa de gimnastică artistică a României, condusă de Larisa Iordache, 24 de ani, a câștigat argintul la Campionatul European de Gimnastică Artistică. Este pentru prima dată după 2014 când reprezentativa României urcă pe podium la un campionat european.

Deși a fost planificat să aibă loc în Aprilie, la Paris, campionatul gimnastelor s-a mutat în Azerbaidjan, ca să aibă loc într-un final în Mersin, Turcia.

Medalia de aur a fost câștigată de Ucraina, în timp ce bronzul a revenit Ungariei.

Clasamentul final reprezintă o mare surpriză, care se datorează absenței favoritelor la medalii: Franța, Olanda, Marea Britanie sau Rusia – oricare dintre aceste echipe pot emite pretenții la orice campionat de gimnastică feminină.

Cu toate acestea, performanța echipei României merită toată aprecierea.