aprilie 26, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

Moștenirea Ivan Patzaichin: Românul Cătălin Chirilă câștigă medalia de aur la 1.000 m canoe simplu masculin la Europenele de la München

Cătălin Chirilă este una dintre moștenirile pe care Ivan Patzaichin, legenda canoei românești, le-a oferit lumii. După ce a câștigat titlul mondial în Canada, la 1.000 m simplu canoe masculin, Cătălin Chirilă a caștigat și titlul european în aceeași probă.

Sâmbătă, 20 august, Cătălin Chirilă a terminat pe primul loc la cursa de 1.000 m de canoe, cu 3:49.681, în fața sportivului ceh Martin Fuksa (3:50.032) și a italianului Carlo Tacchini (3:51.637).

M-am gândit la domnul Ivan Patzaichin

Catalin Chirila a recunoscut că idolul sau, Ivan Patzaichin, decedat anul trecut, a fost prezent în gândurile sale după cursă.

A fost o cursă foarte grea, mai greu decât mă aşteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finişul a fost foarte greu, puternic. Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan, medalia îi este dedicată memoriei lui.