Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

Jucătoarea de tenis Simona Halep părăsește US Open 2022

Simona Halep părăsește US Open 2022 după ce a pierdut meciul din primul tur cu jucatoarea Daria Snigur în trei seturi.

US Open este Grand Slam unde Simona Halep nu a înregistrat de-a lungul anilor o performanță bună printre competițiile majore. Totuși, sportiva a fost eliminată în primul tur de această dată.

După ce a câștigat National Bank Open de la Toronto, Canada, Simona Halep, fosta Nr. 1 WTA, a pierdut în fața Dariei Snigur, o tânără ucraineană în vârstă de 20 de ani, care promite să fie o viitoare senzație în lumea tenisului.

Potrivit Eurosport, eleva lui Patrick Mouratoglou a declarat că nu a găsit soluții potrivite pentru a combate loviturile ferme și agile ale Dariei.

Aș putea să mai spun că nu am găsit soluții pentru meciul de astăzi și îmi pare rău că am pierdut, bineînțeles, dar adversara mea a jucat foarte bine astăzi și cred că a meritat să câștige pentru că pe final am făcut și niște greșeli destul de ușoare. Puteam să revin, nu se știa ce se putea întâmpla, dar nu am găsit soluția potrivită astăzi.

Simona Halep

Daria Snigur a câștigat setul de deschidere, învingând numărul 7 mondial din România. Ea a marcat 3-0, 5-1 și a câștigat în cele din urmă cu 6-2 în 30 de minute. În setul doi, Simona Halep a părut să-și recapete jocul, câștigând toate cele șase jocuri în sub 24 de minute. Cu toate acestea, ucraineanul de 20 de ani a câștigat meciul și a luat ultimul set.

US Open este singurul Grand Slam în care Simona Halep nu a avansat în finală, susține site-ul oficial al evenimentului.

Cu toate acestea, fanii jucătoarei de tenis din România așteaptă cu nerăbdare viitoarele competiții ale Simonei unde sigur va avea performante, rămânând senzația României în tenisul internațional feminin.