Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

FIFA World Cup Qatar 2022 Calificări: Armenia-România 3:2

România pierde încă un joc în calificările pentru mondialul de fotbal din Qatar 2022, în grupa J. De această dată Armenia a învins România cu 3-2 după un meci intens, disputat miercuri seară la Erevan.

Un lucru interesant în ceea ce privește acest meci – în Armenia spectatorii sunt lăsați în interiorul stadioanelor. Astfel, beneficiind de încurajările susținute ale fanilor, jucătorii armeni au intrat pe teren extrem de determinați.

Armenia a înscris prima, în minutul 56, atunci când Spertsyan a învins pe Niță. România a egalat și chiar a preluat conducerea după ce Cicâldău a marcat o dublă în minutele 62 și 72. Apoi s-a întâmplat ceva ce a dezechilibrat echipa României și jocul.

Atacantul român Pușcaș a comis un fault în minutul 78 și a primit cartonașul roșu. Imediat după acest moment, Armenia a înscris un gol dintr-o poziție suspectă de offside: Haroyan l-a învins pe Niță în minutul 86.

În minutul 89 Crețu a comis un fault în careu, iar Barseghyan a înscris din penaly. 3-2 pentru Armenia, care acumulează 9 puncte din 3 meciuri.

Ranking group J, World Cup Qualifiers
Clasament Grupa J după ce România a pierdut cu Armenia

România are doar 3 puncte din 3 meciuri și perspectivele de calificare nu sunt bune. Germania este marea favorită a grupei, iar pentru că Armenia are deja 6 puncte, șansele ca Româina să se califice la mondial prin ocuparea locului 2 sunt foarte scăzute.

Mirel Rădoi, antrenorul naționalei, a declarat imediat după meci că se gândește la demisie.