Trupele NATO au efectuat un exercițiu de salt cu parașuta în România, în județul Cluj-Napoca. În perioada 20-29 iulie, atât armata română, cât și soldații francezi NATO au cooperat pentru un exercițiu complex de parașutism deasupra României.
Iată câteva imagini spectaculoase de la pregătirea militară:
![Exercițiu cu parașuta](https://valahia.news/wp-content/uploads/2022/08/NATO-exercise-1024x683.jpg)
![Exercițiu cu parașuta](https://valahia.news/wp-content/uploads/2022/08/NATO-exercise-1024x683.jpg)
Soldații români au efectuat primul salt comun cu parașuta din Regimentul 317 ISR „Vlădeasa”, iar soldații francezi din cadrul Grupului de Luptă Forward Presence (BGFP) NATO s-au desfășurat în România.
Aproximativ 150 de militari români și francezi au finalizat, în perioada 20-29 iulie, un modul de pregătire teoretică și practică la sol cu instructori de specialitate din Regimentul 317 ISR „Vlădeasa”, efectuând ulterior sărituri standard cu parașuta pentru personalul modernizat (PSP-M1) din aeronave. aparţinând Statului Major al Forţelor Aeriene.
![trupele NATO](https://valahia.news/wp-content/uploads/2022/08/parachute-exercise-NATO-1024x683.jpg)
![trupele NATO](https://valahia.news/wp-content/uploads/2022/08/parachute-exercise-NATO-1024x683.jpg)
Imaginile sunt cu adevărat spectaculoase, reflectând excelenta cooperare dintre armatele române și franceze aflate sub comanda NATO pe teritoriul României.
![trupele NATO](https://valahia.news/wp-content/uploads/2022/08/French-Army-1024x683.jpg)
![trupele NATO](https://valahia.news/wp-content/uploads/2022/08/French-Army-1024x683.jpg)