Valahia.News
Image default
Social Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

David Popovici se retrage din finala Campionatului European de înot

Potrivit unui comunicat al Federației Române de Înot, David Popovici nu va concura în finala de 400 m liber.

David Popovici a fost retras din finala de 400 m liber la Campionatul European de înot seniori de la Roma de către antrenorul său Adrian Rădulescu și staff-ul tehnic. Decizia a fost luată din cauza programului încărcat pentru perioada următoare, a nivelului ridicat de consum pe care l-ar fi avut în finală și a dorinței de a se pregăti cât mai bine pentru participarea la Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru), o competiție foarte solicitantă.

david popovici

Obiectivul a fost să ne verificăm la un Campionat European de seniori în proba de 400 de metri liber, o probă importantă în primul rând pentru pregătirea celorlalte două, unde rezultatele au fost cu adevărat strălucitoare, dar care a venit și cu oboseală. Pentru noi e la fel de importantă și competiția din Peru, unde ne dorim rezultate bune.

Adrian Rădulescu

Cu un timp câștigător de 3:47.99, David Popovici s-a calificat în finala de 400 m liber după ce a dominat prima serie de calificări.

Anterior, Popovici a doborât recordul mondial la 100 m liber masculin (46:86) și câștigă medalia de aur europeană la 200 m liber. David Popovici este unul dintre cei mai admirați sportivi ai momentului, devenind o senzație globală la capitolul performanță în înot. Mulți și-ar fi dorit să-l vadă performând în finala de 400 de metri, totuși, efortul fizic depus după competiția anterioară își spune cuvântul.

Sursa foto: David Popovici