aprilie 23, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

David Popovici, 17 ani, a câștigat medalia de aur la 200 m liber și a doborât recordul mondial pentru juniori

David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber și a doborât recordul mondial de juniori la Campionatul European de înot de la Roma. Pe 15 august, fenomenul în vârstă de 17 ani a dovedit că poate realiza orice și-a dorit. Acum, este al treilea cel mai rapid înotător din istorie la 200 m, după germanul Paul Biedermann (1:42.00) și legenda americană Michael Phelps (1:42.96).

David Popovici a stabilit un nou record mondial la Campionatul European de înot de la Roma (1:42.97). Elvețianul Antonio Djakovic a terminat pe locul doi (1:45.60), la peste două secunde în spatele românului, iar pe treapta a treia a podiumului a fost austriacul Felix Auboeck (1:45.89).

Anterior, Popovici a doborât recordul mondial la 100 m liber masculin (46:86). Evenimentul s-a petrecut cu o zi înainte, la Campionatului European de Natație la seniori de la Romaa.

Până acum, David Popovici mai are nouă medalii câștigate la CE de juniori în 2021 și 2022 (șapte de aur), un aur continental câștigat în 2021 la cursa scurtă și două titluri mondiale câștigate anul acesta Budapesta (100 m liber și 200 m liber).

De asemenea, va participa la Roma la 400 m liber miercuri, 17 august.