mai 5, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

Calificări EURO 2024: România a jucat prost în Elveția, dar a egalat în prelungiri

România remizează în Elveția cu 2-2 după ce a fost condusă cu 2-0. Mihaila, atacantul roman, a marcat doua goluri in ’89 si 91+2, egaland un joc ce parea pierdut pentru Romania. Echipa elvețiană nu a putut crede ce s-a întâmplat în ultimele 4 minute ale unui joc pe care l-au controlat aproape în totalitate.

De asemenea, după ce Mihaila a marcat de două ori împotriva mersului jocului, echipa elvețiană a avut o oportunitate uriașă de a marca golul victoriei în 90+6, ceea ce ar fi adus nebunia din tribune la un alt nivel.

Elveția a început puternic, așa cum era de așteptat, iar Zeki Amdouni a marcat în ’28 și ’41. În repriza secundă, Elveția a avut alte ocazii de a marca și chiar a avut o lovitură de pedeapsă în ’81, dar VAR a anulat decizia arbitrului.

Jucătorul marcator român, Mihaila, a spus totul despre echipa României în câteva fraze:

Aveţi încredere în noi pentru că alţii nu aveţi. Dacă aveaţi alţii, de ce nu chemaţi alţii? Credeţi în noi pentru că dacă n-am fi noi, ar fi alţii şi poate…

Valentin Mihăilă, atacant român

De asemenea, România, o țară cu o echipă spectaculoasă în urmă cu decenii, este acum considerată o națiune minusculă în fotbal. Chiar și jucătorii selectați spun aceasta în fiecare conferință de presă: Suntem o echipă mică. Când tot ce reușești să faci este o egalitate la Pristina cu Kosovo și o alta norocoasă în Elveția, după un joc prost, poți să pariezi că ești o echipă cu valoare mică.

Chiar și așa, România se află pe o poziție de calificare, locul doi în Grupa I, la două puncte în spatele Elveției și la doar un punct peste Israel.

Clasament în Grupa I după ce România a egalat în Elveția

Primele două echipe din fiecare grupă se califică la turneul final, iar România are multe șanse să se situeze pe una dintre pozițiile de calificare la finalul acestei campanii.