Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale

Calificări EURO 2024: ISRAEL – ROMÂNIA 1-2, România se califică din Grupa I

Israel-România 1-2 s-a jucat sâmbătă, 18 noiembrie, la Felcsút, Ungaria, pe Pancho Arena în urma conflictului din Israel. A fost un meci decisiv pentru Israel, care avea nevoie de o victorie pentru a spera să se califice din Grupa I. Înainte de meci, jucătorii lor au spus că este cel mai important pentru fotbalul israelian, sperând la o calificare la un turneu final după 53 de ani.

România se califică la EURO 2024 în Germania alături de Elveția, înainte de ultima rundă.

Clasament în Grupa I după ce România a jucat în Ungaria cu Israel, 1-2

Fiecare echipă a avut în jur de 600 de suporteri care au călătorit în Ungaria pentru a-și încuraja echipa, iar atmosfera din tribune, în ciuda faptului că stadionul avea doar 3.865 de locuri, a fost entuziasmantă.

Prima repriză a fost disputată, iar Israelul a marcat în ‘2. Eran Zahavi a marcat după doar 90 de secunde după o lovitură de colț a echipei israeliene. România a intrat ulterior în joc și a egalat în ’10 când Pușcaș a marcat cu o lovitură de cap, lovind o minge care a sărit din bara porții.

România a avut alte ocazii de a marca, dar portarul israelian și lipsa de inspirație a atacanților români au menținut rezultatul 1-1.

După pauză, România a început să atace de la început și a avut multe ocazii de a marca, dar atacanții le-au ratat pe rând. Asta până în ’63 când Ianis Hagi, fiul lui Gheorghe Hagi, a marcat cu o lovitură de picior stâng din interiorul suprafeței de pedeapsă, iar România conducea cu 2-1.

În ’74, încă o ocazie semnificativă de a marca pentru echipa României, dar Mihailă, jucătorul care a marcat în egalul din deplasare cu Elveția, a ratat-o.

În ’84, mijlocașul român Mihaila a primit cartonaș roșu după un fault, iar Israelul a început din nou să spere, dar nu s-a întâmplat nimic semnificativ până la finalul jocului.