Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

Românul David Popovici doboară recordul juniorilor la proba de 200 m la Olimpiada de la Tokyo

David Popovici este deja un înotător extraordinar, la doar 16 ani. El a surprins întreaga planetă cu rezultatele sale și acum este considerat unul dintre cei mai buni înotători la vârsta sa.

La doar 16 ani, Popovici a făcut o cursă extraordinară în finala de 200 m de la Tokyo. A început cursa excelent, iar după prima întoarcere era pe locul 3. În ultimii 30 de metri a avut o luptă extraordinară cu brazilianul Fernando Schaeffer. Din păcate pentru el, deși părea că va câștiga, a pierdut.

A reusit să termine totuși pe locul 4, la doar doua sutimi de brazilianul Fernando Scheffer cu timpul de 1:44:66, care a obținut medalia de bronz,. Popovici a scos timpul de 1:44:68.

David Popovici nu a părut însă afecat de rezultat și chiar a glumit în legătură cu ce s-a întâmplat. El a spus că dacă ar fi avut unghiile mai lungi, ar fi câștigat locul 3.

David Popovici a spus după eveniment:

Să vedem ce o să-mi reproșeze antrenorul Adrian Rădulescu. Eu nu pot decât să mă bucur pentru tot ce am făcut! O să se bucure și el, sunt sigur. Scopul meu, inițial, nu a fost să iau o medalie, ci să câștig cât de multă experiență se poate, să pot să le arăt tuturor la ce nivel aduc crowl-ul și înotul.

David Popovici după cursa de 200 m de la Tokyo

Totuși, cu acest timp, Popovici a stabilit un nou record mondial și național al distanței, devenind personalitatea sportivă a momentului.

Tot în această lună, la Roma, David Popovici a câștigat 3 medalii de aur și una de argint la Campionatele Europene ale Juniorilor.

Sursă foto: David Popovici Facebook account