martie 28, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

România a câștigat opt ​​medalii la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori FINA 2022

Echipa de înot a României a performat excepțional în 2022 la Campionatele Mondiale de înot de juniori.

Opt medalii au fost câștigate de concurenții români la Campionatele Mondiale de înot de juniori FINA 2022, plasând România pe locul patru după Polonia, Ungaria și Japonia.

Sursa foto: FINA

David Popovici, care a stabilit un nou record de competiție în cursa de 100 de metri liber, a câștigat aurul atât la 200 de metri, cât și la 400 de metri liber.

La ștafeta 4X100m liber masculin, România a fost reprezentată de David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, care au câștigat medalia de aur. În timpul ștafetei, Popovici a stabilit un nou record competițional (47.07). Pe locul trei s-a clasat Lituania, urmată de Franța pe locul doi.

Sursa foto: FRNPM

Medalia de argint a fost câștigată de David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu. În ultima zi a competiției, Bianca Costea a luat acasă medalia de aur la proba de 50 de metri liber.

România a câștigat patru medalii de aur, două de argint și două de bronz pe tot parcursul competiției. Aproape 700 de sportivi au concurat din peste 100 de națiuni, dar niciunul din Rusia sau America.