Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

România a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de canotaj la Racice

Echipa feminină a României (W8+) a câștigat medalia de aur în ultima cursă a Campionatului Mondial de Canotaj la Racice.

Cu un timp de 06 min. 01 sec. 14/100, echipa feminină a României (Magdalena Rusu, Iuliana Buhus, Adriana Ailincai, Maria Tivodariu, Mădălina Beres, Amalia Beres, Ioana Vrinceanu, Denisa Tilvescu, și Victoria-Stefania Petreanu) a dominat de la bun început, învingând Olanda (046:05) și Canada (06:07.51).

Sursa foto: Federația Română de Canotaj

Echipa masculina a României (Mihaita Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Florin Arteni, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Stefan Berariu, Florin Lehaci, si Adrian Munteanu) s-a clasat ultima, cu un timp de 05 min 31 sec. Marea Britanie s-a clasat pe primul loc (05:24.41), urmată de Olanda (05:25.52) și Australia (05:27.72).

România nu a mai câștigat aurul la acest eveniment la Campionatele Mondiale din 2017. Echipajul feminin de opt plus unu a României a făcut senzație la această competiție câștigând locul I.

La campionatele mondiale din Cehia, România a cucerit patru medalii de aur: una vineri prin Ionela Cozmiuc la proba simplu feminin, categoria uşoară; încă două sâmbătă și duminică prin echipa masculină de dublu scull a lui Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan; si opt plus unu feminin (Magdalena Rusu, Iuliana Buhus, Adriana Ailincai, Maria Tivodariu, Madalina Beres, Amalia Beres, Ioana Vrinceanu, Denisa Tilvescu, Victoria-Stefania Petreanu).

În 2022, România a avut un an plin de realizări în competițiile sportive. Medalii după medalii de aur i-au înnobilat pe sportivii români pe podiumuri internaționale, în special în competițiile acvatice. România a demonstrat încă o dată câți sportivi de top are care ridică standardele de evoluție în sport în fiecare an.

Sursa foto: Federatia Romana de Canotaj