Valahia.News
Image default
Sport internațional Știri Internaționale

Finala Cupei Mondiale la Mini-fotbal WMF 2023: România – Kazahstan 14-13

România este noua campioană la mini-fotbal. Rezultate România – Kazahstan 14-13 după serii nesfârșite de lovituri de departajare. Finala s-a disputat la Ras Al Khaimah, Emiratele Arabe Unite, sâmbătă, 4 noiembrie.

România a început mai rău decât Kazahstanul, iar echipa asiatică a condus cu două goluri. România a reușit să înscrie golul egalizator în finalul jocului și să trimită finala în prelungiri.

Cele două reprize de prelungiri suplimentare nu au adus niciun gol, așa că imediat după aceea a început seria de penalty-uri. România și Kazahstan au ratat câte trei penalty-uri, România neputând să preia conducerea și cupa după trei astfel de serii în care jucătorii din Kazahstan au ratat.

În final, România a profitat de o execuție slabă a ultimii lovituri de pedeapsă a unui jucător din Kazahstan și a marcat al 14-lea gol în cadrul finalei.

Este pentru prima dată când echipa României câștigă Cupa Mondială la minifotbal.

Iată ce s-a întâmplat în timpul finalei.