aprilie 20, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Stiri Știri interne

Echipa României a câștigat aurul la Campionatele Mondiale de înot de juniori de la Lima

Echipa de ștafetă masculină de 4×100 m liber a României a câștigat aurul la Campionatele Mondiale de înot de juniori de la Lima, Peru.

Echipa de ștafetă masculină a României, care a fost formată din David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, a câștigat competiția cu un timp de 3:18.84. Popovici a mai realizat o nouă performanță,fiind cel mai bun în primul schimb (100 m liber), terminând în 47.07.

chipa României a trăit o primă seară magică la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. În incinta Videna Aquatic Center, sportivii români au reușit să cucerează azi-noapte o medalie de AUR (ștafeta de 4×100 m liber masculin – David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu) și una de ARGINT (Vlad Stancu la 400 m liber).

Federatia Română de Inot si Pentatlon Modern
Sursa foto: FRNPM

Sportivul României, Vlad Stancu, a câștigat și medalia de argint masculin la 400 m liber.

Potrivit Agerpres, semifinalista feminină de 100 m spate Aissia Claudia Prisecaru și Rebecca Aimee Diaconescu, care s-au clasat pe locul patru (1:02.59) și, respectiv, pe locul cinci (1:02.64), s-au calificat în finală.

Nouă înotători din România s-au calificat la Campionatele Mondiale de juniori de la Lima.