mai 13, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

David Popovici termină al patrulea în cursa de 200 m liber la Campionatele Mondiale de înot de la Fukuoka

David Popovici dezamăgește și termină pe locul patru la Fukuoka la Campionatul Mondial de înot. Rezultatul este dezamăgitor pentru fostul campion mondial, întrucât se calificase în finală cu cel mai bun timp.

Popovici a condus cursa pe primele trei lungimi, dar a încetinit în ultima. A fost depășit în ultimii 25 de metri și a pierdut cursa.

Prima poziție a fost ocupată de Matthew Richards (1:44.30), urmat de Tom Dean (1:44.32) și Sunwoo Hwang (1:44.42). Vizibil afectat, românul a dat vina pe lipsa pregătirii adecvate înaintea competiției.

Nu e ceva care m-a surprins, acesta este sportul. Uneori câștigi, uneori iei locul patru. Uneori iei locul patru, așa cum am luat la Jocurile Olimpice. Am avut foarte multe de învățat de atunci, cum o să am de învățat și acum. Nu sunt necăjit sau supărat. Pur și simplu am înțeles ce s-a întâmplat! Nu ai cum să câștigi întotdeauna. Iar atunci când nu câștigi ai ceva mult mai valoros de învățat. Când câștigi, doar câștigi. Poate fi plictisitor să câștigi pe bandă rulantă. Este important să ai și astfel de momente. Cei care mă susțin cu adevărat vor înțelege că se poate întâmpla. I s-a întâmplat și lui Phelps, mi se poate întâmpla și mie. Nu cred că am mai obosit așa niciodată. Pregătirea nu a fost atât de bună, nu am apucat să ne antrenăm atât de bine pe cât ne-ar fi plăcut pentru că au apărut una, alta. Au fost metode de antrenament pe care a trebuit să le improvizăm, dar o să învăț din asta.

Cei care mă susțin cu adevărat vor înțelege că se poate întâmpla. I s-a întâmplat și lui Phelps, mi se poate întâmpla și mie. Nu cred că am mai obosit așa niciodată. Pregătirea nu a fost atât de bună, nu am apucat să ne antrenăm atât de bine pe cât ne-ar fi plăcut pentru că au apărut una, alta. Au fost metode de antrenament pe care a trebuit să le improvizăm, dar o să învăț din asta.

David Popovici după rezultatul dezamăgitor din finala de 200 de metri liber

Rezultatul nu este rău pentru o țară care nu are o tradiție îndelungată în sporturile nautice. Cu toate acestea, așteptările erau mari înainte de cursă, iar modul în care au evoluat lucrurile în timpul cursei a sporit dezamăgirea,

Campionul român mai are o șansă să demonstreze că a fost o excepție. Finala de 100 de metri are loc pe 27 iulie, iar Popovici poate șterge impresia pe care a lăsat-o în timpul finalei de 200 de metri.