Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

Clubul de fotbal din Liga a II-a, Corvinul Hunedoara, a câștigat Cupa României

Corvinul Hunedoara este cea mai mare surpriză a Cupei României la fotbal din acest an. Miercuri, Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României și va reprezenta România în sezonul 2024-2025 al Ligii Europei.

Corvinul banner

Controversa din jurul echipei Corvinul Hunedoara este că echipa trebuia să joace în sezonul următor al Ligii I a României, prima ligă din țară, clubul ocupand locul al doilea în Liga a II-a. Ei nu au dreptul să joace în prima ligă, dar vor avea dreptul să joace în Cupa Europei.

Corvinul nu era favorită în finala disputată cu Oțelul Galați, dar a reușit să remizeze 2-2 la finalul celor 90 de minute disputate pe Arena din Sibiu. După ce cele două reprize de prelungire nu au schimbat nimic, penalty-urile au fost cele care au oferit învingătorului.

Corvinul Hunedoara este echipa la care și-a început cariera Mircea Lucescu, celebrul antrenor de fotbal român. Imaginea glorioasă a clubului a dispărut după anii 90 și a intrat în umbră până în acest an.

Ultima echipă a României care a avut această performanță și a câștigat Cupa României în timp ce juca în liga secundă a fost Rapid București, în urmă cu 49 de ani.