Valahia.News
Image default
Politică Știri interne

Premierul României boicotează Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris

Premierul României, Marcel Ciolacu, a decis să boicoteze ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris. Decizia a fost luată în urma scandalului din finala de gimnastică, unde două gimnaste române au fost sancționate pe nedrept și private de medalii de bronz.

Am decis să nu particip la ceremonia de închidere a Olimpiadei de la Paris, după situația scandaloasă de la gimnastică, unde sportivele noastre au fost tratate într-un mod absolut dezonorant

Marcel Ciolacu despre decizia sa de a boicota ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris

În prima situație, Ana Maria Bărbosu a încheiat finala probei la sol cu ​​un scor de 13.700, ceea ce i-a permis să obțină locul 3 și medalia de bronz. Dar americanca Jordan Chiles, care a terminat competiția pe locul 5 cu un scor de 13.666, a depus contestație. După aproximativ 30 de secunde, judecătorii au decis să-i mărească scorul cu 10 sutimi, astfel încât scorul total al americancei a devenit 13,766. În acest context, Chiles a depășit-o pe Ana Maria Bărbosu și a urcat pe locul 3.

n a doua situație, Sabrina Voinea a fost lipsită de medalie, arbitrii au considerat că a ieșit cu călcâiul în afara saltelei în finală. Nadia Comaneci a postat pe X despre asta în timp ce și-a întrebat urmăritorii: Nu văd călcâiul atingând… voi?

Presa franceză consideră acest gest ca pe un incident diplomatic. Cu toate acestea, având în vedere scandalul care a urmat ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice, când Franța a arătat lumii că își bate joc de creștinism și artă, acest boicot cade pe locul doi.