Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

Fotbal: Generația de Aur – World Stars 3-2

Atmosfera de pe Arena Națională a fost electrică sâmbătă seara, 25 mai, fanii aplaudând fiecare mișcare și sărbătorind șansa de a-și revedea idolii pe teren. Meciul, care a marcat retragerea oficială a Generației de Aur, a oferit divertisment și a servit drept omagiu jucătorilor care au contribuit semnificativ la istoria sportului în România.

Echipa internațională a deschis scorul prin Rivaldo în minutul 21, iar în minutul 28 Pandev a marcat pentru 2-0. Revenirea jucătorilor României a început în minutul 40 când Hagi a pasat, iar Basarab Panduru a marcat.

Stelea a intervenit spectaculos în fața lui Stoichkov, de două ori în aceeași fază, în minutul 52, apoi Hagi a egalat din penalty.

Faza de gol a victoriei Generației de Aur a început din pasa lui Hagi pentru Dorinel Munteanu, acesta a centrat în fața porții și Costel Gâlcă a marcat cu capul.

Acesta a fost și scorul final, 3-2, în favoarea Generației de Aur, într-un meci de retragere care a umplut Arena Națională. A fost și un joc care le-a amintit actualilor jucători și fanilor de succesul Generației de Aur, care s-ar putea dovedi decisiv înaintea Campionatului European de Fotbal din Germania.

Echipe: Generația de Aur: Prunea – Dan Petrescu, Răzvan Prodan, Belodedici, D. Munteanu – Sabău, Lupescu, Gheorghe Popescu, Ilie Dumitrescu – Răducioiu, Hagi. World Stars: Dida – Maicon, Panucci, Djukic, Candela – Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo – Stoichkov, Nuno Gomes.