Valahia.News
Image default
Digital Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

EURO 2024: Potarul Florin Niță are cea mai mare creștere procentuală a urmăritorilor pe Instagram dintre toți fotbaliștii

Portarul României Florin Niță are cea mai mare creștere procentuală a urmăritorilor pe Instagram dintre toți fotbaliștii care joacă la această ediție a Turneului Final UEFA EURO din Germania. Apuestas Deportivas a făcut o analiză actualizată.

În urma fazei grupelor EURO 2024, s-au analizat urmăritorii actualizați de pe Instagram ai echipelor din acest an pentru a afla cine a câștigat cei mai mulți followers, atât în ​​procente, cât și în cifre absolute.

Turcul Arda Güler a câștigat cei mai mulți adepți (+1,093 milioane); procentual, portarul Florin Niță (+267,45%) a cunoscut cea mai semnificativă creștere.

Niță a avut intervenții excelente cu Belgia, Ucraina și Slovacia, echipe cu care România a trebuit să joace în Grupa E, ceea ce a atras noi adepți pe contul său de Instagram.

Conform rezultatelor analizei noastre, procentual, primii 5 performeri sunt:

Turcia a câștigat cei mai mulți adepți în general – jucătorii săi au câștigat 2,12 milioane de urmăritori de la începutul turneului. Germania se situează pe a doua poziție ca număr de urmăritori, cu o creștere de 1,714 milioane.

Fotbaliștii și urmăritorii lor pe Instagram

Cristiano Ronaldo (Portugalia) este cel mai urmărit jucător de pe Instagram, cu peste 631 de milioane de urmăritori și câștiguri potențiale de 6,3 milioane de dolari pe postare. Ronaldo este cea mai urmărită persoană de pe Instagram, după @instagram, care are 673 de milioane de urmăritori.

Dintre echipele naționale din acest an, al doilea jucător cel mai urmărit pe Instagram este Kylian Mbappé (Franța), cu peste 118 milioane de urmăritori și câștiguri potențiale de 1,182 milioane de dolari per postare.

Pe locul trei este Toni Kroos (Germania), cu 47,6 milioane de urmăritori pe Instagram și câștiguri potențiale de 476.000 USD per postare.