Valahia.News
Image default
Justiție Internațională Sport internațional Știri Internaționale

Dreptate pe jumătate la TAS: Bărbosu medalie de bronz, Voinea rămâne pe 4

Ana Maria Barbosu a câștigat medalia de bronz după ce TAS—Tribunalul Sportiv a decis că a fost lipsită pe nedrept de locul trei. Ea a sărbătorit timp de 10 secunde înainte ca gimnasta americană să conteste scorul și să ajungă mai sus decât românca.

Decizia Tribunalului Sportiv TAS pentru Ana Maria Barbosu

Cererea înregistrată de Ana Maria Bărbosu este admisă parțial. Contestația lui Jordan Chiles a fost depusă peste termenul de un minut prevăzut de art. 8.5 din Regulamentul Tehnic al Federației Internaționale de Gimnastică este stabilit că nu are efect. Scorul inițial de 13,666 acordat sportivei Jordan Chiles în finală este restabilit. Federația Internațională de Gimnastică va stabili clasamentul finalei și va acorda medaliile în urma deciziei de mai sus.

Decizia Tribunalului Sportiv TAS pentru Sabrina Voinea

Cererea înregistrată de Federația Română de Gimnastică și Sabrina Maneca Voinea este respinsă.

Prin această decizie, Ana Maria Bărbosu a primit medalia de bronz, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a terminat competiția pe locul patru.

Cazul celor două gimnaste române a captat atenția lumii, s-au făcut proteste și reclamații oficiale. Nadia Comaneci însăși i-a arătat că Sabrina nu a atins cu călcâiul în afara saltelei la sol, în timp ce Federația Română de Gimnastică a depus cereri oficiale la TAS.

De asemenea, în urma nedreptății vizibile față de sportivii români, premierul român Marcel Ciolacu a decis să boicoteze ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice.