septembrie 19, 2024
Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

David Popovici câștigă aurul pentru România la 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

David Popovici, minunea românească a înotului, tocmai a devenit Campion Olimpic. A câștigat aur pentru România la proba de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Popovici a câștigat luni seara, 29 iulie, finala de 200 de metri liber masculin, cu 1:44,72. Performanța sa i-a crescut statutul de deținător de recorduri și de campion mondial la înot la diferite evenimente.

Popovici a intrat în finală cu 1:44.52, cel mai bun timp din semifinale, și a câștigat cu succes o cursă dramatică. El a realizat un incredibil 1:44.72 în finală, vicecampionul obținând un 1:44.74, la doar 0.02 secunde în spatele lui Popovici.

Popovici a început mai puternic, dar adversarii au ajuns la el în scurt timp. Cu toate acestea, a înotat mai bine ultimii 100 de metri. Și-a revenit centimetru după centimetru și, tocmai când s-au apropiat ultimii metri ai cursei, a trecut în fața lui Matthew Richards, înotatorul britanic, și a lui Luke Hobson, finalistul american.

Ce a declarat David Popovici după câștigarea medaliei olimpice?

După ce a devenit campion olimpic la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, David Popovici a oferit declarații.

Este un vis împlinit. Mă bucur foarte tare, sper să nu încep să plâng la imn. Mă bucur că acum cinci minute am scris istorie şi dacă eu am putut, un băiat obişnuit, doar cu dorinţă arzătoare şi puternică, atunci oricine poate. Cine ştie ce va fi mâine? Orice e posibil, atât timp cât ai un culoar, ai o şansă. Treaba încă nu s-a încheiat, dar bineînţeles că o să mă bucur, este o realizare imensă, în primul rând pentru mine, mă bucur că ţara m-a urmărit, că sunt atât de mulţi români în tribună.

David Popovici după câștigarea medaliei de aur la proba de 200 M liber la Olimpiada de la Paris 2024