Valahia.News
Image default
Sport Știri interne

România pe 12 în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice

România se află pe locul 12 în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, după ce sportivii români au câștigat două medalii de aur, trei de argint și una de bronz în șapte zile de competiție.

România are șase medalii de aur, trei medalii de argint și o medalie de bronz. Aurul a fost câștigat de înotătorul David Popovici la proba de 200 de metri liber și canotorii Andrei Cornea și Marian Enache la dublu scull masculin; Ancuța Bodnar și Simona Radiș au obținut argint la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel la dublu vâsle feminin, Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – David Popovici a câștigat bronzul la 100 de metri liber.

China este lider în clasament, cu 30 de medalii: 13 de aur, opt de argint și nouă de bronz. China este urmată de Franța (11-12-13) și Australia (11-6-5). Franța a ocupat locul doi, cu 36 de medalii, 11 de aur, 12 de argint și 13 de bronz. Pe locul trei se află Australia, cu 22 de medalii (11 de aur, șase de argint, cinci de bronz), urmată de SUA, cu 43 de medalii, dintre care nouă de aur, 18 de argint și 16 de bronz.