Valahia.News
Image default
Sport Sport internațional Știri Internaționale Știri interne

UEFA EURO 2024: Belgia – România 2:0

Belgia – România a fost printre cele mai disputate jocuri la EURO 2024. Belgia venea după ce a pierdut surprinzător împotriva Slovaciei, 1-0, în timp ce România după ce a zdrobit Ucraina cu 3-0.

Golul rapid al Belgiei a influențat prima repriză a meciului disputat la Köln. Belgia a marcat prin Tielemans în 2’ după o pasă a lui Lukaku, iar Niță, eroul din poarta României, nu a putut salva șutul de la 16 metri.

Golul rapid a făcut Belgia să-și recapete încrederea după ce a pierdut primul meci la campionat împotriva Slovaciei. Jucătorii belgieni au avut mai multe ocazii de a marca, dar Niță a păstrat rezultatul din min 2. Pe de altă parte, România a avut o șansă excelentă de egalare prin Drăgușin, dar portarul belgian a salvat lovitura de cap.

România a avut mai multe ocazii după pauză. În repriza a doua Man a avut ocazie mare de a înscrie, dar Casteels a salvat. Cu toate acestea, Lukaku a marcat un al doilea gol în 62′, dar s-a demonstrat la analiza fazei că fusese în ofsaid, iar atacantul belgian a avut al treilea gol anulat la acest campionat după o analiză VAR.

Hagi și Olaru au intrat în 67′, iar imediat după aceea, Man a mai avut o ocazie extraordinară de egalare, dar portarul belgian a salvat șutul.

Din nefericire pentru România, De Bruyne a marcat în 80’, confirmând valoarea acestei echipe, care se află pe locul trei în lume după Argentina și Franța.

Alibec, care a intrat după pauză, a avut o ocazie uriașă de a marca în 86′; șutul lui a fost prea slab, iar un fundaș belgian a deviat mingea chiar înainte de a intra în poartă.

În urma acestui meci, toate echipele din Grupa E au 3 puncte, ceea ce face ca ultimele jocuri din grupă să fie decisive. România urmează să joace împotriva Slovaciei, în timp ce Belgia joacă împotriva Ucrainei.

ROMÂNIA a început cu 1. Niță, 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguș, 20. Man, 21. Stanciu (Căpitan)

Belgia a început meciul cu Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Doku – Tielemans, Onana – Theate, De Bruyne, Lukebakio – Lukaku